Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka, który bierze udział w wielu procesach metabolicznych i pełni liczne funkcje niezbędne dla jego prawidłowego działania. Jednak niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze i przetworzoną żywność, nadmierne spożywanie alkoholu czy przyjmowane leki mogą negatywnie wpływać na kondycję wątroby i przyczyniać się do rozwoju różnych schorzeń tego narządu. Jak zadbać o wątrobę, by wspierać jej pracę?
Jakie objawy daje chora wątroba?
Choroby wątroby w wielu przypadkach są konsekwencją nadużywania alkoholu czy zakażenia wirusami zapalenia wątroby, jednak nie tak rzadko uszkodzenia tego narządu powstają w wyniku nieodpowiedniej diety, nadwagi czy otyłości. Do najczęściej występujących schorzeń wątroby zalicza się: marskość wątroby, nowotwór wątroby, stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby oraz toksyczne uszkodzenie wątroby. O rozwoju chorób wątroby mogą świadczyć takie symptomy, jak:
- żółtaczka,
- pogorszenie samopoczucia,
- nagłe osłabienie organizmu,
- szybsze męczenie się,
- niestrawność.
Inne objawy, które mogą być spowodowane problemami z wątrobą, to: niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia procesu krzepnięcia krwi oraz epizody padaczkowe. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem oraz wykonać niezbędne badania wątroby, w tym próby wątrobowe.
Przeczytaj także: Jak dbać o jelita? Co jeść a na co uważać?
Jak dbać o wątrobę? Najważniejsze zasady
Dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu musimy dbać o zdrową wątrobę. Nieodłącznym elementem nie tylko profilaktyki, ale też chorób wątroby jest zdrowa, zbilansowana dieta. Odpowiednie odżywianie się wspiera pracę i regenerację wątroby, pozwala na wyrównanie niedoborów żywieniowych oraz ogranicza wpływ czynników mogących ją uszkadzać lub obciążać. Na co jednak zwrócić uwagę przy komponowaniu codziennej diety?
Zdrowa dieta to zdrowa wątroba – jak jeść, by wspomagać jej funkcjonowanie?
Zarówno przy schorzeniach wątroby, jak i w ramach profilaktyki chorób tego narządu, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad:
- w ciągu dnia należy spożywać 5-6 mniejszych, lekkostrawnych posiłków w odstępach co 2-3 godziny;
- codziennie należy wypijać co najmniej 2 litry płynów, w tym przede wszystkim wody mineralnej;
- potrawy najlepiej przyrządzać poprzez gotowanie produktów w wodzie, na parze, pieczenie w folii lub duszenie bez dodatku tłuszczu i wcześniejszego smażenia;
- podczas gotowania należy ograniczyć dodawanie ostrych przypraw oraz soli;
- należy jeść powoli, unikając pośpiechu i połykania dużych kęsów;
- posiłki powinny mieć odpowiednią temperaturę – nie powinny być ani bardzo gorące, ani zimne.
Chcąc właściwie dbać o wątrobę, nasza dieta powinna bazować na zdrowych, niskotłuszczowych produktach oraz być bogata w witaminy, zwłaszcza B2, C i E. By wspierać jej działanie, w jadłospisie watro uwzględnić także następujące produkty:
- produkty pełnoziarniste – kasze, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo i makaron;
- nabiał – chude mleko, chudy jogurt naturalny, maślanka, kefir;
- mięso – cielęcina, jagnięcina, indyk i kurczak bez skóry, dziczyzna, konina, królik;
- ryby – dorsz, mintaj, flądra, szczupak, sandacz, halibut;
- warzywa – buraki, ogórki, pomidory, sałata, brokuły, kalafior, seler, pietruszka, cukinia, ziemniaki;
- owoce – jabłka, banany, pomarańcze, mandarynki, truskawki, maliny, brzoskwinie, morele;
- tłuszcze – oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, migdały.
Jak jeszcze można dbać o wątrobę?
Pacjenci, u których diagnozuje się choroby wątroby, nierzadko mają problem z nadużywaniem alkoholu. Jego nadmierne spożywanie jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby tego narządu i w dłuższej perspektywie może prowadzić do stłuszczenia wątroby lub marskości wątroby. By uniknąć rozwoju tych schorzeń i zregenerować wątrobę, należy znacząco ograniczyć alkohol lub nawet całkowicie z niego zrezygnować.
Zobacz również: Jak obniżyć cholesterol? Domowe sposoby
Istotnym elementem profilaktyki chorób wątroby jest także regularna aktywność fizyczna. Nadwaga i otyłość sprzyjają schorzeniom wątroby, jednak systematyczne ćwiczenia pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała, a ponadto wspierają pracę innych układów i funkcjonowanie całego organizmu. Dla zachowania odpowiedniej wagi warto też unikać przetworzonej żywności, które również szkodzi wątrobie i może powodować nieprzyjemne dolegliwości ze strony narządu.