Charakterystyka badania żelaza we krwi
Żelazo we krwi jest ważnym parametrem w diagnozie różnych chorób. Pomiar stężenia tego mikroelementu pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób. Badanie stężenia żelaza wykonywane jest także przy podejrzeniu sytuacji, gdy występuje niedobór żelaza we krwi. Zależy także od metabolizmu organizmu, np. od jego wchłaniania w przewodzie pokarmowym czy magazynowania. Żelazo we krwi znajduje się w związkach porfirynowych, tj. związkach hemoglobiny i mioglobiny (hemoglobina to czerwony barwnik krwi, mioglobina to barwnik oddechowy, który lokalizuje się w mięśniach). Żelazo wchodzi też w reakcję z enzymami, jednak jest go mniej, niż w związkach porfirynowych. Stężenie żelaza we krwi jest zależne od różnych czynników: od jego wchłaniania w przewodzie pokarmowym, magazynowania w jelicie, śledzionie i szpiku kostnym, od syntezy i rozpadu hemoglobiny oraz od utraty żelaza z ustroju.
Wskazania do badania
Badanie wykonywane jest przy podejrzeniu niedoboru lub nadmiaru żelaza we krwi. Przy leczeniu jego niedoboru, w celu sprawdzenia, czy wchłania się prawidłowo.
Pomiar stężenia żelaza. Jak się przygotować?
Podstawowe badanie krwi wykonuje się rano i na czczo. Wcześniejsze zjedzenie posiłku mogłoby wpłynąć na wynik badania.
Przebieg badania
Badanie jest proste i szybkie. Krew pobierana jest najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym, rzadziej na grzbiecie dłoni lub stopy.
Na rękę zakładana jest opaska (staza). Ucisk ma spowodować napełnienie żył, co ułatwi pobranie krwi. Pielęgniarka może również, poprosić badanego o kilkukrotne zaciśnięcie ręki w pięść i jej rozluźnienie.
Miejsce wkłucia przed pobraniem zostanie zdezynfekowane. Krew pobiera się do sterylnej probówki systemu zamkniętego, próżniowego (zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi i osobie pobierającej krew). Najczęściej pobiera się około 2-3 ml krwi, co jest wartością w żaden sposób niezagrażającą zdrowiu człowieka.
Po wyjęciu igły miejsce nakłucia należy ucisnąć gazikiem, aby zatamować krwawienie, po czym zostanie ono zabezpieczone plastrem z opatrunkiem. Nie zaleca się zginania ręki, gdyż może to spowodować powstanie krwiaka w okolicy nakłucia!
Interpretacja wyniku
Prawidłowe stężenie żelaza we krwi to 70- 150 mg/dl.
Ciekawostka
Poziom żelaza obniża się wraz z wiekiem oraz u kobiet w okresie krwawienia miesięcznego, zależne jest też od płci, u mężczyzn jest nieco wyższy.
Pamiętaj jednak drogi pacjencie, twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom żelaza zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.
Najczęściej pojawiające się pytania
Jaki poziom żelaza jest niebezpieczny?
Prawidłowe stężenie żelaza we krwi to 70- 150 mg/dl. Kiedy badanie żelaza we krwi wykaże jego podwyższone stężenie, może to sygnalizować początek wielu różnych chorób. Pamiętaj jednak drogi pacjencie, twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom żelaza zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.
Ile kosztuje badanie żelaza we krwi?
Badanie poziomu żelaza we krwi jest stosunkowo niedrogim badaniem. Ceny wahają się w granicach 20 zł.
Czy do badania żelaza we krwi trzeba być na czczo?
Tak, do badania żelaza we krwi należy być na czczo. Wcześniejsze zjedzenie posiłku mogłoby wpłynąć na wynik badania.
Czy badanie żelaza jest refundowane?
Tak, lekarz rodzinny może zlecić pacjentowi badanie żelaza we krwi w ramach NFZ.