W okresie jesienno-zimowym bardzo łatwo o przeziębienie. Wyjście w stroju nieadekwatnym do pogody na zewnątrz czy kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami często skutkuje uciążliwym, utrudniającym oddychanie, a nierzadko też nawracającym katarem. Jak sobie z tym poradzić? Przedstawiamy domowe sposoby na katar – dzięki nim szybciej pozbędziesz się objawów przeziębienia, a cieknący katar przestanie być Twoim problemem.
Zatkany nos i cieknący katar, czyli nieżyt nosa – co to takiego?
Nieżyt nosa, powszechnie znany jako katar, to stan zapalny błony śluzowej nosa, który może być spowodowany różnorodnymi czynnikami. Objawia się przede wszystkim:
- nadmiernym wydzielaniem śluzu,
- uczuciem zatkanego nosa,
- bólem gardła,
- kichaniem,
- niekiedy gorączką.
Nieżyt nosa to jedna z częściej występujących dolegliwości zdrowotnych, która może mieć różne podłoże – od infekcji wirusowych po alergie. Zwykle objawy kataru nie są niepokojące, ale jeśli je zbagatelizujesz lub zaniedbasz profilaktykę dróg oddechowych, możesz doprowadzić do rozwoju poważniejszych schorzeń, takich jak zapalenie zatok.
Katar zatokowy i katar alergiczny – czym się różnią i co je powoduje?
Katar alergiczny i zatokowy to dwa rodzaje nieżytu nosa, które różnią się przyczynami oraz objawami. Aby prawidłowo rozpoznać i dopasować domowe sposoby na katar, warto znać przyczyny tych dwóch dolegliwości.
W przypadku kataru alergicznego (tzw. katar sienny) czynnikami wywołującymi problem zazwyczaj są:
- pyłki roślinne,
- roztocza z kurzu domowego,
- sierść i naskórek zwierząt domowych,
- pleśń,
- zanieczyszczenia powietrza.
Kiedy dochodzi do podrażnienia przewodów nosowych, najczęściej pojawia się przewlekły katar zatokowy. To zupełnie inna dolegliwość, które ma swoje podłoże w takich czynnikach jak:
- nieleczone infekcje wirusowe,
- infekcje bakteryjne,
- problemy z anatomią nosa, np. krzywa przegroda nosowa,
- nagłe zmiany temperatury lub zbyt suche powietrze.
Domowe sposoby na katar – jakie metody warto wykorzystać?
Istnieje wiele domowych metod, które pomagają leczyć katar. Zarówno katar zatokowy, jak i alergiczny nieżyt nosa można neutralizować na kilka sposobów – poniżej znajdziesz 5 propozycji domowych, a zarazem sprawdzonych metod leczenia kataru.
Inhalacje z soli fizjologicznej
Do wykonania inhalacji potrzebny Ci będzie roztwór soli fizjologicznej 3% i gorąca woda. Po wymieszaniu soli z wodą w misce nachyl się nad nią, zakryj głowę ręcznikiem i wdychaj powietrze przez kilkanaście minut. Alternatywnie możesz wykorzystać nebulizator. Takie zabiegi powtarzaj do 3 razy na dobę, najlepiej również na noc, ułatwiając sobie oddychanie. Alternatywą dla soli fizjologicznej mogą być olejki eteryczne, np. eukaliptusowy.
Syrop z cebuli
Mikstura była wykorzystywana jeszcze przez nasze mamy i babcie jako domowy sposób na przeziębienie. Cebula jest naturalnym antybiotykiem, antyoksydantem i działa antybakteryjnie. Wspomaga zwalczanie infekcji gardła, działa wykrztuśnie i pomaga walczyć z uciążliwym katarem. Do przygotowania syropu potrzebujesz tylko pokrojoną w plastry cebulę oraz cukier (lub miód). W szczelnym słoiku układaj warstwy cebuli, posypując każdą łyżką cukru i odstaw na całą noc, by puściła sok. W trakcie przeziębienia pij 2-3 łyżki syropu dziennie, ale możesz go też stosować profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym.
Płukanie nosa
Najbezpieczniej użyć do tego irygatora. Roztwór soli fizjologicznej wprowadź do urządzenia, pochyl się nad umywalką i oddychając przez usta, przyłóż końcówkę irygatora do otworu nosowego. Po ściśnięciu butelki ciecz zacznie wypłukiwać zalegający osad z Twoich zatok. Płukanie jamy nosowej może być subiektywnie nieprzyjemne, ale pozwala zredukować ból w okolicy zatok i skutecznie udrożnia nos.
Ciepłe okłady
Stosowanie ciepłych okładów to domowy sposób na katar, który ułatwia wydmuchiwanie nosa i oddychanie oraz sprawia, że zalegająca wydzielina zaczyna samoistnie spływać. Ciepły okład oczyszcza drogi oddechowe z nagromadzonej wydzieliny oraz pomaga nawilżać śluzówkę nosa.
Gorące napary ziołowe i herbata
Gorąca herbata i ziołowe napary mogą być Twoim sprzymierzeńcem w działaniu przeciwzapalnym. Podczas przeziębienia należy dbać o spożywanie dużej ilości płynów, by zapobiegać zarówno odwodnieniu organizmu, jak i przesuszeniu śluzówki nosa. Gorące napoje łagodzą przy tym ból gardła, który często towarzyszy katarowi.
Sprawdź też nasz poradnik: Jak dbać o odporność jesienią i zimą
Czy domowe sposoby na katar są skuteczne?
Domowe sposoby na katar mogą przynieść szybką ulgę w przebiegu przeziębienia, skutecznie ułatwiając oddychanie. Musisz jednak wiedzieć, że przy poważnych, przedłużających się lub nawracających infekcjach należy skontaktować się z lekarzem – w przeciwnym razie możesz pogorszyć swój stan zdrowia.
Sprawdź też kilka wskazówek, co jeść na przeziębienie. Na naszym blogu przygotowaliśmy szereg przydatnych informacji, które pomogą Ci szybciej wrócić do pełni zdrowia w przypadku infekcji wirusowej i rozwijającego się przeziębienia.