Potas - badanie potasu we krwi

Charakterystyka badania

Potas jest elektrolitem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Przede wszystkim wpływa na prawidłowe działanie układu krążenia, gdyż normalizuje rytm pracy serca, stabilizuje ciśnienie krwi, a także reguluje pracę układu krwionośnego oraz tempo bicia serca. Potas uczestniczy w skurczu mięśni i przewodnictwie nerwowym, ma wpływ na przemianę materii. Reguluje gospodarkę wodną organizmu, zapobiegając występowaniu obrzęków oraz wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Wskazania do badania potasu we krwi

Potas we krwi oznaczany jest, gdy występują takie objawy jak: osłabienie czy zaburzenie rytmu serca. Stosowane jest także do oceny zaburzeń równowagi elektrolitowej. Rutynowo badanie poziomu potasu we krwi wykonuje się w celu rozpoznania nadciśnienia tętniczego i u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze w celu jego monitorowania oraz przyjmujących leki wpływające na jego stężenie. Badanie zlecane jest także w przypadku podejrzenia i monitorowania przebiegu chorób nerek, lub przyjmujących płyny pozajelitowo.

Objawy niedoboru potasu to między innymi:

  • ogólne osłabienie organizmu
  • zaparcia,
  • uczucie kołatania serca, zaburzenia rytmu serca
  • skurcze mięśni,
  • bóle mięśniowe,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • parestezje – zaburzenia czucia skóry, najczęściej w okolicy stóp, dłoni oraz twarzy,
  • zwiększone pragnienie,
  • wzrost objętości oddawanego moczu.

Jak się przygotować do badania?

Podstawowe badanie krwi wykonuje się rano i na czczo. Wcześniejsze zjedzenie posiłku mogłoby wpłynąć na wynik badania.

Przebieg badania potasu

Badanie jest proste i szybkie. Krew pobierana jest najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym, rzadziej na grzbiecie dłoni lub stopy.

Na rękę zakładana jest opaska (staza). Ucisk ma spowodować napełnienie żył, co ułatwi pobranie krwi. Pielęgniarka może również, poprosić badanego o kilkukrotne zaciśnięcie ręki w pięść i jej rozluźnienie.

Miejsce wkłucia przed pobraniem zostanie zdezynfekowane. Krew pobiera się do sterylnej probówki systemu zamkniętego, próżniowego (zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi i osobie pobierającej krew). Najczęściej pobiera się około 2-3 ml krwi, co jest wartością w żaden sposób niezagrażającą zdrowiu człowieka.

Po wyjęciu igły miejsce nakłucia należy ucisnąć gazikiem, aby zatamować krwawienie, po czym zostanie ono zabezpieczone plastrem z opatrunkiem. Nie zaleca się zginania ręki, gdyż może to spowodować powstanie krwiaka w okolicy nakłucia!

Jaka jest norma potasu we krwi?

Prawidłowe stężenie potasu we krwi: 3,5-5,0 mmol/l (mEq/l)

Ciekawostka

Organizm potrzebuje regularnego dostarczania potasu z pożywieniem. Jego niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, co jest niezwykle niebezpieczne w okresie ciąży dla rozwijającego się płodu.

Pamiętaj jednak drogi pacjencie, twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom potasu zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.

Najczęściej pojawiające się pytania

Ile kosztuje badanie potasu?

Koszt badania elektrolitów wacha się w granicach 30-40zł. Szczegółowy cennik badań laboratoryjnych dostępny jest na stronie www.cmkarpacz.pl w zakładce "Dla Pacjenta"

O czym świadczy podwyższony potas?

Nadmiar potasu, czyli hiperkaliemia może prowadzić do wystąpienia szeregu nieprzyjemnych oraz niebezpiecznych dolegliwości chorobowych. Najczęstsze przyczyny zbyt wysokich stężeń potasu we krwi to odwodnienie, ostra niewydolność nerek, stosowanie leków z grupy ACEI, niedoczynność nadnerczy, przewlekłe stosowanie niektórych antybiotyków lub leków przeciwzapalnych, nadmierna podaż potasu w diecie (np. w postaci suplementów diety), nieleczona cukrzyca oraz ostre stany chorobowe, takie jak poważne zatrucie.

Czy badanie stężenia potasu odbywa się na czczo?

Tak, podstawowe badanie stężenia potasu we krwi wykonuje się na czczo i rano.