Magnez - badanie magnezu we krwi

Charakterystyka badania

Organizm człowieka zawiera około 1000 mmol/l (24 g) magnezu. W kościach zgromadzone jest 50% zawartości magnezu, w płynie wewnątrzkomórkowym 45%, natomiast w płynie zewnątrzkomórkowym 5%. Magnez (Mg) jest niezbędny do procesu translacji, czyli syntezy białek, do tworzenia rybosomów, syntezy kwasów nukleinowych i prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Nieprawidłowy poziom magnezu w biochemii krwi wynika najczęściej z zaburzonego wydalania go w nerkach albo wchłaniania w jelitach. Stężenie magnezu może być jednym z badań wykonywanych w celu oceny ciężkości schorzenia nerek lub niewyrównanej cukrzycy. Oznaczanie stężenia magnezu we krwi pomaga też w rozpoznawaniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

Wskazania

Stężenie magnezu można oznaczać regularnie w celu oceny leczenia doustnymi lub dożylnymi preparatami. Kontrola stężenia magnezu, razem z oznaczeniami stężenia wapnia i fosforanu, może służyć do monitorowania suplementacji wapnia.

Jak się przygotować?

Podstawowe badanie krwi wykonuje się rano i na czczo. Wcześniejsze zjedzenie posiłku mogłoby wpłynąć na wynik badania.

Przebieg badania magnezu

Badanie jest proste i szybkie. Krew pobierana jest najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym, rzadziej na grzbiecie dłoni lub stopy.

Na rękę zakładana jest opaska (staza). Ucisk ma spowodować napełnienie żył, co ułatwi pobranie krwi. Pielęgniarka może również, poprosić badanego o kilkukrotne zaciśnięcie ręki w pięść i jej rozluźnienie.

Miejsce wkłucia przed pobraniem zostanie zdezynfekowane. Krew pobiera się do sterylnej probówki systemu zamkniętego, próżniowego (zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi i osobie pobierającej krew). Najczęściej pobiera się około 2-3 ml krwi, co jest wartością w żaden sposób niezagrażającą zdrowiu człowieka.

Po wyjęciu igły miejsce nakłucia należy ucisnąć gazikiem, aby zatamować krwawienie, po czym zostanie ono zabezpieczone plastrem z opatrunkiem. Nie zaleca się zginania ręki, gdyż może to spowodować powstanie krwiaka w okolicy nakłucia!

Interpretacja wyniku

Prawidłowe stężenie magnezu wynosi 1,8- 2,15 mg/dl (0,8 do 1 mmol/l)

Niedobór magnezu (poniżej 1 mg/dL) może objawiać się przede wszystkim osłabieniem i zmęczeniem oraz trudnościami z koncentracją i zapamiętywaniem. Charakterystyczne objawy niedoboru magnezu to: drganie powiek, skurcze i sztywność mięśni, duża podatność na stres i nieregularne bicie serca.

Ciekawostka

Magnez jest elektrolitem i może być oznaczany razem z innymi elektrolitami, np. sodem, potasem, chlorkami, wapniem i fosforem, w celu oceny równowagi elektrolitowej. Jeśli poziom magnezu jest niski, poziom potasu często jest również niski. Stężenie magnezu może być fizjologicznie obniżone w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Pamiętaj jednak drogi pacjencie, twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom LDH zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.

Najczęściej pojawiające się pytania dotyczące badania magnezu

Ile kosztuje badanie magnezu?

Koszt badania poziomu magnezu we krwi waha się w granicach 10-15 zł.

Czy badanie magnezu jest refundowane?

Badanie magnezu w organizmie może być zlecone przez lekarza rodzinnego.

Czy na badanie magnezu trzeba być na czczo?

Tak, badanie poziomu magnezu w organizmie wykonuje się rano i na czczo.