Ból kręgosłupa bardzo skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, niekiedy przeszkadzając nawet w wykonywaniu podstawowych czynności. Warto jednak mieć świadomość, że bolące plecy i kręgosłup mogą być problemem nie tylko w dzień, ale też w nocy, kiedy to stają się przeszkodą do znalezienia odpowiedniej pozycji snu, wydłużając zasypianie i negatywnie wpływają na jakość wypoczynku. Jak więc spać, gdy boli kręgosłup i w jakim ułożeniu zapewnimy plecom oraz sobie najlepszy odpoczynek?
Dlaczego kręgosłup boli?
Jak wskazują statystyki, nawet 70% osób po 30. roku życia choć raz doświadczyło bólu kręgosłupa – dolegliwości najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowego. Wśród najpowszechniej występujących przyczyn bólu kręgosłupa wymienia się siedzący tryb życia oraz niską lub brak aktywności fizycznej.
Wynika to z faktu, że anatomia kręgosłupa jest przystosowana do życia w pozycji wyprostowanej – stąd spędzanie większości dnia w niefizjologicznej, obciążającej go pozycji może prowadzić do pojawiania się nieprzyjemnych objawów, a z biegiem czasu nawet rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Ból kręgosłupa mogą powodować także chodzenie w butach na wysokim obcasie, nieprawidłowa technika podnoszenia ciężarów i w końcu – niewłaściwe ułożenie ciała w czasie snu.
Odpowiednia pozycja do spania dla kręgosłupa – dlaczego to takie ważne?
Zdrowy sen jest niezbędnym elementem dla zapewnienia organizmowi odpowiedniej regeneracji po całym dniu. Efektywny nocny wypoczynek poprawia samopoczucie, dodaje energii, a przy tym przynosi wytchnienie dla kręgosłupa, obciążonego kilkugodzinną pracą w pozycji siedzącej czy intensywnym wysiłkiem fizycznym.
Przeczytaj także: Leczenie wad postawy i skolioz wg metody FITS
Nieprawidłowe ułożenie ciała powoduje, że mięśnie, które powinny być rozluźnione, nadmiernie się napinają i obciążają plecy. Przyjmowanie niewłaściwej pozycji w czasie snu może skutkować bólem pleców i niewystarczającą regeneracją organizmu. W konsekwencji mogą pojawić się także choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, dyskopatia, skolioza, nadmierna ruchomość stawów kręgosłupa czy kręgozmyk. Co więcej, bóle kręgosłupa i w okolicach szyi odczuwane po poranku to problem, z którym zmagają się nie tylko osoby starsze – dolegliwości mogą nas dosięgnąć niezależnie od wieku.
Najlepsza pozycja kręgosłupa do spania – jak spać, gdy bolą plecy?
Wiemy już, że odpowiednia pozycja snu jest kluczowa dla zachowania zdrowego kręgosłupa, a także dobrego samopoczucia. Tylko w jakiej pozycji kręgosłup najbardziej odpoczywa? Choć trudno wskazać jedną, uniwersalną pozycję, polecaną każdemu, w przypadku bólu pleców najczęściej rekomendowane jest spanie na wznak lub na boku – pozwala to zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa i odciążyć kręgosłup.
Spanie na wznak dla zdrowego kręgosłupa
Najbardziej odpowiednią pozycją do spania, sprzyjającą pełnej regeneracji organizmu, jest ułożenie na wznak. Przybranie takie pozycji umożliwia odciążenie wszystkich stawów i mięśni, a dzięki równomiernemu rozłożeniu masy ciała narządy wewnętrzne nie są uciśnięte, a krew swobodnie krąży w ciele. Przy takim ułożeniu należy jednak unikać przechylania głowy, gdyż może to przyczynić się do powstania bólu szyi. Z kolei dla zmniejszenia nacisku na biodra, można umieścić poduszkę pod kolanami w taki sposób, by były lekko ugięte, co przyczyni się do odciążenia odcinka lędźwiowego.
Spanie w pozycji na wznak nie będzie jednak polecane osobom, które chorują na astmę, borykają się z chrapaniem czy bezdechem. W takich przypadkach problemem jest dostarczanie do organizmu niedostatecznej ilości tlenu, co w pozycji na plecach może się nasilać, powodując spłycenie oddechu lub jego utratę.
Spanie na boku na bolący kręgosłup
Alternatywą dla spania na wznak jest spanie na boku, które należy do najczęściej przyjmowanych pozycji w trakcie nocnego wypoczynku. Spanie na prawym boku pozwala kręgosłupowi zrelaksować się w możliwie naturalnym ułożeniu. To neutralna dla kręgosłupa pozycja, która nie przyczynia się do nadmiernego obciążenia odcinka szyjnego, krzyżowego czy lędźwiowego. Spanie na prawym boku nie powoduje również ucisku organów wewnętrznych.
Z kolei spanie na lewym boku będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy – pozycja ta minimalizuje nacisk na dolny zwieracz przełyku. Leżenie na lewym boku w czasie snu jest też rekomendowane kobietom w ciąży, którym doskwierają mdłości i zgaga. Pozycja ta wspiera także pracę serca oraz wspomaga przepływ krwi przez nerki i macicę.
Dobrą pozycją do spania dla osób borykających się z bólami kręgosłupa jest również ułożenie na boku z lekko podkurczonymi nogami i rękami trzymanymi przed sobą, delikatnie zgiętymi w łokciach. Ta pozycja pozwala na zachowanie lordozy lędźwiowej, zmniejsza chrapania i ułatwia oddychanie.
Spania na boku powinny natomiast unikać osoby zmagające się z dolegliwościami układu kostnego – takie ułożenie może powodować nacisk na barki, ramiona i kolana.