Triglicerydy

Charakterystyka badania trójglicerydów we krwi

Triglicerydy (TG) zwane są również trójglicerydarmi, pierwsza z nazw występuje w aktualnej nomenklaturze chemicznej - należą do kwasów tłuszczowych, które stanowią główny materiał energetyczny organizmu. Organizm magazynuje je w formie tkanki tłuszczowej, tworząc w ten sposób rezerwę energetyczną na wypadek głodu czy zwiększonej aktywności fizycznej.

Trójglicerydy to związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak nadmiar triglicerydów we krwi zagęszcza krew zaburzając prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego i wywołując przez to wiele niebezpiecznych schorzeń. Zbyt tłusta dieta, spożywanie nadmiaru cukru oraz alkoholu jak również siedzący tryb życia wywołuje wiele nawet zagrażających życiu ludzkiemu chorób. Ten niezdrowy styl życia, jaki prowadzi większość współczesnego społeczeństwa prowadzi nieuchronnie do podwyższenia poziomu trójglicerydów we krwi.

Zgodnie z ostatnimi badaniami ich wysoki poziom może wywołać ostre zapalenie trzustki a nawet doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu - stanowiące zagrożenie życia. Na ryzyko utrzymywania się podwyższonego poziomu trójglicerydów we krwi narażone są nie tylko osoby otyłe, które preferują siedzący tryb życia, ale również osoby nadużywające alkoholu, cierpiące z powodu cukrzycy, niedoczynności tarczycy, zespołu nerczycowego, niewydolności nerek, dny moczanowej, a nawet te, które poddają się kuracji antykoncepcyjnej lub przy stosowaniu takich leków jak beta blokery czy leki moczopędne.

Wskazania do badania

Wskazaniem do wykonania badania są: profilaktyka, ocena ryzyka wieńcowego, pierwotne i wtórne hipertriglicerydemie, wyjaśnienie etiologii ostrego zapalenia trzustki, oraz kontrola leczenia obniżającego stężenie lipidów.

Jak się przygotować?

Podstawowe badanie krwi wykonuje się rano i na czczo. Wcześniejsze zjedzenie posiłku mogłoby wpłynąć na wynik badania (minimum 12 godzin przed pobraniem krwi nie należy jeść). W okresie dwóch tygodni przed badaniem należy zachować normalną dietę i stałą masę ciała. Zaleca się nie spożywać alkoholu 2-3 dni przed badaniem.

Przebieg badania

Badanie poziomu trójglicerydów jest proste i szybkie. Krew pobierana jest najczęściej z żyły łokciowej w zgięciu łokciowym, rzadziej na grzbiecie dłoni lub stopy.

Na rękę zakładana jest opaska (staza). Ucisk ma spowodować napełnienie żył, co ułatwi pobranie krwi. Pielęgniarka może również, poprosić badanego o kilkukrotne zaciśnięcie ręki w pięść i jej rozluźnienie.

Miejsce wkłucia przed pobraniem zostanie zdezynfekowane. Krew pobiera się do sterylnej probówki systemu zamkniętego, próżniowego (zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi i osobie pobierającej krew). Najczęściej pobiera się około 2-3 ml krwi, co jest wartością w żaden sposób niezagrażającą zdrowiu człowieka.

Po wyjęciu igły miejsce nakłucia należy ucisnąć gazikiem, aby zatamować krwawienie, po czym zostanie ono zabezpieczone plastrem z opatrunkiem. Nie zaleca się zginania ręki, gdyż może to spowodować powstanie krwiaka w okolicy nakłucia!

Interpretacja wyniku

Prawidłowe stężenie, poziom triglicerydów we krwi wynosi 35-150 mg/dl (0,4-1,7 mmol).

Stężenie triglicerydów w granicach 150 mg dl do 199 mg/dl(1,7-2,2 mmol/l) uznaje się za podwyższone, a stężenie triglicerydów między 200 mg dl a 499 mg/dl (2,3-5.6 mmol/l) za wysokie. Stężenie powyżej 500 mg/dl (5,6 mmol/l) określa się jako bardzo wysokie.

Podwyższony poziom trójglicerydów we krwi - co to oznacza?

Bardzo wysokie stężenia trójglicerydów sięgające poziomu 1000 mg/dl są silnym czynnikiem ryzyka rozwoju ostrego zapalenia trzustki. Natomiast stężenia powyżej 200 mg/dl są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju miażdżycy oraz z możliwością udaru mózgu lub zawału serca.

Jak obniżyć poziom trójglicerydów?

Dobrze zbilansowana dieta, utrzymanie prawidłowej wagi ciała oraz aktywność fizyczna nie tylko poprawiają sylwetkę i sprawność organizmu, ale również wpływają pozytywnie na zmniejszenie stężenia trójglicerydów we krwi i pozwalają uniknąć chorób układu krążenia.

Ciekawostka

Poziom trójglicerydów wzrasta najszybciej po posiłku. Niejednokrotnie możemy stwierdzić dzięki temu badaniu, że pacjent wcale nie był na czczo, mimo, że mówił zupełnie co innego.

Pamiętaj jednak drogi pacjencie, twój wynik powinien zawsze zinterpretować lekarz. Poziom trójglicerydów zazwyczaj stanowi jeden z wielu elementów badań.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Od czego zależy poziom trójglicerydów?

Stężenie poziomu triglicerydów we krwi zależy od podaży w diecie, wewnętrznej syntezy w organizmie oraz szybkości ich przemiany.

Jak szybko obniżyć poziom triglicerydów?

Zmniejszyć spożycie cukrów (w szczególności tych prostych), wyeliminować z diety dania smażone, nie jeść wysoko przetworzonych produktów, unikać używek.

Czy stres wpływa na poziom trójglicerydów?

Organizm narażony na stres zaczyna produkować więcej glukozy oraz kwasów tłuszczowych, co z kolei sprawia, że wątroba zaczyna produkować więcej cholesterolu LDL, aby wymienione substancje mogły trafić w komórek organizmu.

Cennik:

Tutaj znajdziesz aktualny cennik badań laboratoryjnych